Icotek – Smart kabelhantering

icotek - smart kabelhantering - Hemsida

Icotek Smart kabelhantering. Som officiell samarbetspartner för Icotek i Sverige, vill vi kort och koncist visa utbudet från den ledande tillverkaren inom smart och innovativ kabelhantering!

För kablar med kontakt

  • Delbart system med slitsade insatser för kablar med kontakt.

För kablar utan kontakt

  • Utrymmesbesparande alternativ till klassiska förskruvningar upp till IP68.

Borstgenomföringar

  • Perfekt vid applikationer där ingen hög IP-klass krävs.

EMC & Dragavlastning

  • Innovativa alternativ för EMI-avskärmning, jordning och dragavlastning.

Kabelhantering

  • Öppningsbara alternativ till klassiska buntband

Adapterinsatser

  • Omvandlar den delbara genomföringsramen till ett hybridsystem

Relaterade nyheter

Modulär adapter för kabelinföring i apparatskåp – AT-HA

AT-HA är en modulär adapter för kabelinföring i apparatskåp, utvecklad för iMAS-CONNECT-systemet från Icotek. Den används för att skapa en säker och flexibel övergång mellan kapslingar och externa moduler i industriella installationer.

Kabelförskruvningar – små detaljer som avgör driftsäkerheten

Kabelförskruvningar är en liten men kritisk del av varje apparatskåp eller kapsling. Rätt val påverkar täthet, dragavlastning och livslängd på hela installationen.

Strömförsörjning i apparatskåp – hur väljer du rätt?

Strömförsörjningen är en kritisk komponent i varje apparatskåp. Ett felaktigt val kan leda till driftstörningar, onödig värmeutveckling och förkortad livslängd på utrustningen.

God Jul & Gott Nytt År

När året går mot sitt slut vill vi på C-Pro rikta ett varmt tack till alla våra kunder och leverantörer för ett gott samarbete under året som gått.

ECOR Nordic – Ny storlek med utstansade FL21-öppningar i tak

För att möta efterfrågan lanserar vi en ny modell i serien ECOR Nordic – nu i storleken B600 × H600 × D200.

Behöver du hjälp att välja rätt produkt?

Våra experter hjälper dig gärna att hitta den optimala lösningen för din installation.

C-Pro-logo